نکات مهم جهت کم کردن هزینه عروسی

20160418152753ch-1

زمانی که دو نفر تصمیم به ازدواج می‌گیرند ممکن است خیلی از ملاحظات را در نظر نگیرند و بریز و بپاش زیادی راه بیندازند. بریز و بپاش‌هایی که در نهایت بعد از عروسی ممکن است برای شما کلی دردسر ساز شود. اما اگر قبل از برگزاری مراسم عروسی یک قلم و کاغذ بگیرید و شروع کنید به نوشتن خرج‌ های اضافه و اجتناب کردن از انجام آنها، متوجه می شوید چقدر به خودتان و همسرتان و از همه مهم تر زندگی تان لطف کرده اید. در ادامه لیستی داریم از کارهایی که می‌توانید انجام بدهید تا هزینه‌ عروسی تان کاهش چشمگیری پیدا کنند.

آتلیه یا باغ؟
عکاسی در روز عروسی مسئله ی مهمی است و نمی شود آن را نایده گرفت اما برای کاهش هزینه ی عروسی بهتر است دل تان را به دریا بزنید و بین عکاسی در آتلیه و باغ یکی را انتخاب کنید. با این کار نه تنها پول عکاسی تان کمتر می شود، بلکه لازم نیست برای اجاره ی چند ساعته باغ مبلغی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان صرف کنید. اگر عکاس خوبی داشته باشید، می تواند در اتلیه از شما عکس های زیبایی بگیرد و آنها را در هر محیطی که خودتان دوست دارید، مونتاژ کند. با این کار هم عکس های داخل باغ دارید، هم عکس های داخل آتلیه.

گیفت‌ها را مدیریت کنید
یکی از رسومی که به تازگی در عروسی ها مد شده، دادن هدیه به مهمان هاست. هدایایی کوچک و زیبا که از طرف عروس و داماد به عنوان یادگاری به مهمان‌ها داده می‌شود. قیمت این گیفت ها معمولا بین ۱ تا ۳ هزار تومان است (البته این ارزان‌ترین قیمتی است که ما در نظر گرفتیم) و برای یک عروسی جمع و جور ۲۰۰ نفره هم میانگین باید چیزی حدود ۴۰۰ هزار تومان خرج کنید. برای اینکه این مبلغ را به حداقل برسانید، بهتر است به هر خانواده یک گیفت بدهید و حتی الامکان خودتان گیفت های‌ تان را بسازید. با این کار هم صرفه جویی کرده اید و هم هنر خودتان را در شب عروسی به معرض نمایش گذاشته اید.


مهمان ها را گلچین کنید
شب عروسی را باید با کسانی بگذرانید که آنها را دوست دارید. باید دیدن تک تک آنها حال تان را خوش کند. اگر برای دعوت کردن عده ای برای حضور در شب عروسی تان مردد هستید بهتر است آنها را دعوت نکنید. لزومی ندارد آدمهایی که با آنها معاشرت ندارید و حتی دل تان نمی خواهد در جشن تان حضور داشته باشند را به بهترین شب زندگی تان دعوت کنید. البته این مسئله قطعا شامل حال اقوام نمی شود و بیشتر متوجه ی دوستان دور و همسایه هاست. مهمان های تان را گلچین کنید و با کم کردن تعداد آنها هم در مخارج عروسی صرفه جویی کنید، هم بهترین شب زندگی تان را با آنهایی بگذرانید که دوست شان دارید. بهتر است شب عروسی تان تعارف را کنار بگذارید. این نکته جهت کاهش هزینه عروسی تاثیر زیادی دارد

چه تالاری را انتخاب کنیم؟
قیمت تالارهای عروسی صرفنظر از محلی که در آن برپا شده و قدیمی و نوساز بودنش معمولا با میزان فضایی که برای مهمان ها دارد بالا و پایین می رود. اگر ۱۵۰ تا مهمان دارید، لازم نیست دنبال تالاری باشید که ۲۰۰ نفر در آن جا می شود و مدام با خودتان بگویید شاید مهمان بیشتر بیاید. اتفاقا بر عکس است. ممکن است روز عروسی شما مهمان تان به دلیل مشکلی که برایش پیش می آید نتواند در مراسم شما شرکت کند، اما احتمال اینکه یک خانواده بدون دعوت به عروسی شما بیایند تقریبا صفر است. پس با وسواس در خصوص تعداد مهمان ها تالارتان را انتخاب کنید. یک ترفند دیگر هم داریم، عروسی تان را در روزهای غیر تعطیل و وسط هفته بگیرید، در این زمان قیمت تالارها ارزان تر است و نیازی نیست ورودی آخر هفته گردن شما بیفتد.

کارت عروسی درست کنید
همانطور که درباره‌ ی گیفت های عروسی و مدیریت کردن آنها صحبت کردیم بهتر است برای کارت های عروسی تان هم یک فکری بکنید. فکری که هم اقتصادی است هم می توانید همراه دوستان و همسرتان دور هم جمع شوید و برای خودتان کارت عروسی درست کنید. برای این کار دوتا راه دارید. اول اینکه وسایل اولیه را بخرید و با طراحی خودتان آن را به کارت عروسی تبدیل کنید و با کمی تزئین برای اقوام‌تان بفرستید یا اینکه بروید بهارستان و بورس کارت های عروسی، کارت خام بخرید و خودتان با هزینه ای اندک آنها را تزئین کنید. یک راه دیگر هم وجود دارد، به اقوام درجه ی یک کارت بدهید، بعد عکس یک کارت را بگیرید و برای دوستان و اقوام نزدیک که با آنها تعارف ندارید، عکس ها را با تلگرام بفرستید. با این کار هم در خرید کارت صرفه جویی می کنید هم لازم نیست خانه به خانه راه بیفتید و کارت بدهید. قطعا دوستان تان راضی نیستند در روزهای شلوغ نزدیک عروسی تان وقت تان را صرف پخش کردن کارت عروسی کنید.

85 - Copy

گل ها را با دقت انتخاب کنید
گل رز الان در بازار شاخه ای ۵ تا ۸ هزار تومان است، گل های خروسی ۲ هزارتومان و البته گل صد تومانی خیلی کمتر از اینها قیمت دارد. اگر قرار است در مراسم‌ تان گل ارایی داشته باشید و وقتی مراسم تمام شد گل ها را مهمان سطل آشغال کنید، بهتر است ۳۰۰ هزار تومان دور بریزید تا یک میلیون. در انتخاب گل دقت کنید و هر قدر دیگران به شما اصرار کردند حتما رز بگیرید، نظرتان را عوض نکنید به جایش از گل‌هایی مثل صد تومانی، داوودی و میخک استفاده کنید.
حواس تان به تعداد گل ها هم باشد. مثلا اگر قرار است روی گلدان میزتان ۱۰ گل بگذارند و مجموعا برای ۳۰ میز، ۳۰۰ شاخه گل استفاده می‌شود، درخواست کنید تعداد گل‌‌های داخل گلدان را از ۱۰ به ۷ کاهش بدهند. کم کردن ۳ گل از ۳۰ میز می شود ۹۰ شاخه گل که اگر هر شاخه را ۲ هزار تومان در نظر بگیریم، شما تقریبا ۱۸۰ هزار تومان سود کرده‌اید.

تعداد غذاهای اصلی و دسرها را کم کنید
داشتن ۵ نوع کباب،۶ نوع برنج و۱۰ نوع دسر و سالاد ممکن است خیلی دهن پر کن باشد و حسابی شما را سر زبان‌ها بیندازد اما باور کنید این مسئله چند روز بیشتر دوام ندارد و از یاد همه می رود. اما اگر تعداد غذاها و دسرهای تان را کمتر کنید، هم در پول تان صرفه جویی می کنید همه خدا نکرده اسرافی اتفاق نمی افتد. بارها دیده ایم کلی از غذاهای باقی مانده از عروسی در یخچال ها می ماند و خراب می شود و کسی نیست که به داد آنها برسد.

کیک کوچک سفارش بدهید
نمی شود کیک شب عروسی را نادیده گرفت، اما از آنجایی که تجربه ثابت کرده، خیلی از مهمان ها آن شب لب به کیک نمی زنند بهتر است یک کیک کوچک سفارش بدهید و در شب عروسی تان سرو کنید. کیک های چند طبقه و بزرگ معمولا راهی سطل های زباله می شوند چون مانند غذا حتی امکان اینکه فریزشان کنیم هم وجود ندارد. در انتخاب کیک به یک مسئله ی دیگر هم توجه کنید، اگر قرار است داخل کیک تان میوه باشد، لازم نیست از اسمارتیز و تکه های شکلات و … استفاده کنید. بهتر است به یک مدل میوه یا شکلات اکتفا کنید تا قیمت تمام شده ی کیک برایتان کمتر شود.

اخبار مرتبط